Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt UP jest podzielona na kilka działów:

  1. Leczenie i rehabilitacja dzikich zwierząt,
  2. Prowadzenie pogotowia weterynaryjnego Przy Ośrodku w roku 2011 uruchomiono Pogotowie Weterynaryjne dla dzikich zwierząt. Finansowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki umowie na świadczenie tej usługi pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym a Urzędem Miejskim we Wrocławiu. dla tych zwierząt pochodzących z terenu Gminy Wrocław oraz z województwa Dolnośląskiego,
  3. Współdziałanie z placówkami naukowymi oraz z instytucjami zajmującymi się ochroną dzikich zwierząt,
  4. Działalność edukacyjną skierowaną do młodzieży, leśników, rolników i myśliwych.

 

Ośrodek jest wyposażony w :

- ambulatorium,   

- zagrody dla zwierząt łownych – jeleniowate, dziki  

- woliery dla ptaków różnych gatunków.

 

Od momentu otwarcia Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przyjęto na leczenie i rehabilitację do dnia 30.czerwca.2012 – 355 szt. różnych zwierząt, wykonano ponad 340 wyjazdów interwencyjnych na terenie miasta Wrocławia.

 

Działalność OL i RDZ Uniwersytetu Przyrodniczego  we Wrocławiu w listopadzie 2011 była przedstawiona przez lek. wet. Piotra Szymańskiego na I Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie i Fundację Albatros.

Podobna konferencja była zorganizowana w czerwcu 2012, w której także uczestniczył OL i RDZ UP z Wrocławia.

 

W Modenie w marcu 2012 roku na Międzynarodowej Konferencji Biologów i Lekarzy Weterynarii zajmującymi się leczeniem dzikich zwierząt został przedstawiony artykuł opisujący przypadek herpeswirozy u sokoła wędrownego, zdiagnozowaną w Ośrodku Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. ponadto OL i RDZ bierze udział w monitorowaniu stanu zdrowotnego takich gatunków zwierząt jak : jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis), bielik (Haliaeetus albicilla), sokół wędrowny (Falco peregrinus), głuszec (Tetrao urogallus).


Naszym celem jest ochrona natury i różnorodności życia na ziemi, zmniejszanie konsekwencji zanieczyszczenia i zapobieganie degradacji środowiska. Aby osiągnąć te cele, pracujemy ze społecznością, której dostarczamy niezbędnych informacji, przyciągamy uwagę opinii publicznej oraz zbieramy fundusze na organizację działań dotyczących różnorodnych kwestii środowiskowych.